Reforma systemu podatkowego Rosji
Władimir Putin 01 grudnia w rocznym orędziu do Parlamentu Rosji zapowiedział przebudowę systemu podatkowego kraju. W 2017 roku odbędzie się szeroka dyskusja na ten temat, w 2018 zmiany powinny zostać przyjęte i od 01 stycznia 2019 roku w Rosji startuje nowy system podatkowy. Zreformowane zostaną główne podatki: VAT, ZUS, PIT, CIT itp. Planowane jest zwiększenie stawki VAT do 20% (obecnie jest 18%), wzrost medycznego ubezpieczenia, które jest częścią ZUS o 0,8% oraz rezygnacja z uproszczonego podatku dochodowego od osób fizycznych. Zamiast dotychczasowego powszechnie liniowego 13% podatku CIT planowana jest progresywna skala: od 0% dla najbiedniejszych z dochodem do 15 000 rubli/miesięcznie (około 950 złotych ) do 50% dla najbogatszych z dochodem powyżej 16 mln rubli miesięcznie (około 1,04 mln złotych). Aktualna stawka 13% będzie zachowana dla osób z dochodem do 200 tysięcy rubli miesięcznie (około 13 tysięcy złotych).
Aktualny system podatkowy w Rosji funkcjonuje od 2000 roku, kiedy zostały wprowadzone następujące zmiany:
- podatek dochodowy osób fizycznych, niezależny od wysokości dochodu -13%
- podatek dochodowy podmiotów prawnych - 24%, od 2009 roku - 20%
- wszystkie podatki socjalne połączone w jeden (ZUS) i wprowadzono regresywną skale podatkową
- ilość podatków zmniejszyła się trzykrotnie, a ich łączna wartość spadła z 34-35% do 27,5%
Wprowadzenie tego systemu spowodowało znaczny wzrost wpływów podatkowych do budżetu Rosji oraz intensywny wzrost gospodarczy.
Planowane zmiany mają na celu przenieść część ciężaru podatkowego z podmiotów na osoby fizyczne i w ten sposób stymulować wzrost gospodarczy w kraju. Niektóre elementy planowanej reformy Putin wymienił pod czas swojego wystąpienia - uporządkowanie ulg podatkowych, w tym likwidacja niepotrzebnych i podniesienie poziomu skuteczności pozostałych. Inne zmiany są aktywnie dyskutowane w prasie i w środowisku ekonomistów i polityków. Według ministra finansów Rosji Antona Siluanova, po reformie system podatkowy ma być stabilny co najmniej 6 lat, czyli do końca następnej kadencji prezydenta Rosji.
Więcej informacji na ten temat: "Vedomosti", "Kommersant"