E-mail:    

Rozwijamy eksport do Rosji


Oferta dla firm eksportujących towary do klientów rosyjskich,
ale nie posiadających własnej struktury w Rosji

 

Podstawowy problem dla firm, które mają partnerów w Rosji, ale nie mają własnej struktury – to znacznie niższa skuteczność biznesu (niewystarczające obroty / dochody / marża) w porównaniu z tym, co mogliby mieć. Wynika to z tego, że albo nie mają dotarcia do większości potencjalnych klientów, albo mają do czynienie z pośrednikami, które pochłaniaj istotną część dochodu. W większości przypadków mają miejsce obie przyczyny, plus droga i nieefektywna logistyka, która znacznie obniżą możliwy zysk.

Dlatego w przypadku firm, które już mają biznes w Rosji i chcą go rozwijać, proponujemy utworzenie własnej struktury handlowej (dla zainteresowanych wysyłamy szczegółową ofertę).

Uzasadnieniem tego kroku są następujące fakty:

 1. Towary i ich ceny już zostały zaakceptowana przez rynek, wiec jest mocna podstawa do rozwoju tego biznesu i brak ryzyka, który zawsze towarzyszy wprowadzeniu na rynek nowości.
 2. Większość odbiorców B2B w Rosji nie mają możliwości i/lub chęci prowadzić działalność importową, więc kupują towar od pośredników (oczywiście znacznie drożej i często z dostawą i opłatą w rublach), a dla odbiorców B2C głównymi kanałami dystrybucji są sieci handlowe, które prawie nigdy nie tolerują innych warunków niż przez krajowych dystrybutorów (z dużymi zapasami na magazynach lokalnych, opłatą w rublach i mocnym wsparciem marketingowym). Więc dotarcie do ww. odbiorców jest możliwe albo przez pośredników albo przez własną strukturę w Rosji.
 3. Skuteczność nawet najlepszych działów eksportu z Polski lub krajów zachodnich jest wielokrotnie niższa niż lokalnych oddziałów w Rosji.
 4. W większości przypadków inwestycji i koszty początkowe na uruchomienie własnej struktury zmieszczą się w dodatkowej marży (która zostanie wygenerowana od wyeliminowania pośredników lub zwiększenie obrotu, dzięki nowym klientom) , więc wynik finansowy nawet w krótkiej perspektywie będzie co najmniej nie gorszy.
 5. Posiadanie własnej struktury komercyjnej w Rosji daje prawie pełną kontrole nad dystrybucją własnych towarów, eliminuje koszty pośredników, optymizuje koszty logistyki, marketingu i finansowe wydatki oraz tworzy możliwość do kreowania własnej polityki komercyjnej, dywersyfikacji itd.

Szczegółowe uzasadnienia oraz oferta jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych (wysyłamy na życzenie).

Dla firm, które nie zdecydują się na tworzenie własnej struktury w Rosji możemy zaoferować następujące usługi:

 1. Kompleksowa analiza rynku konkretnych kategorii towarów, w tym wskazanie kanałów dystrybucji, analiza cen, porównanie z produkcją konkurentów, SWOT analiza, rekomendacji*
 2. Szczegółowe badania cenowe:
  • dla towarów z kategorii FMCG - analiza cen na półkach w federalnych sieciach handlowych Rosji (raport z cenami i zdjęciami z półek)
  • dla towarów z kategorii przemysłowej – analiza cen u różnych dostawców z Rosji (raport zawierający oferty cenowe z informacją o dostawcach)
 3. Przeprowadzenie aktywnych działań marketingowo-handlowych, w tym:
  • przygotowanie bazy danych potencjalnych klientów
  • przeprowadzenie wstępnych rozmów telefonicznych
  • rozesłanie próbek i katalogów
  • opracowanie wyników w postaci raportu analitycznego
 4. Analiza kosztów logistycznych przy organizacji bezpośrednich dostaw (transport, odprawa celna, magazynowanie lokalne)
 5. Certyfikacji produkcji (po minimalnych kosztach)
 6. Wsparcie marketingowe
  • analiza istniejących materiałów marketingowych (ulotek, katalogów, POS, stron w Internecie, multimedia reklamy itd.) i opracowanie rekomendacji po ich udoskonaleniu
  • stworzenie nowych materiałów marketingowych (nie chodzi o zwykłe tłumaczenie, tylko opracowanie od podstaw w celu uzyskania najlepszego efektu)
  • opracowanie zadań i organizacja przetargów (wśród rosyjskich agencji marketingowych) na realizacje projektów marketingowych i reklamowych, przedstawienie wyników i kontrola za wykonaniem
 7. Dostawy próbek i wzorów towarów do interesantów w Rosji i krajach WNP

 1. Organizacja biznes-wyjazdów do Rosji lub partnerów rosyjskich do Polski, w tym:
  • pomoc w uzyskaniu wiz
  • przygotowanie biznes-wyjazdu (opracowanie planu pobytu, uzgodnienie terminów spotkań)
  • rezerwacja hoteli, biletów, spotkanie na lotnisku
  • usługi doświadczonego konsultanta-tłumacza pod czas pobytu
  • wsparcie przy prowadzeniu negocjacji z partnerami rosyjskimi
  • przygotowanie podsumowań i listów intencyjnych
 2. Organizacja udziału w międzynarodowych targach w Rosji
  • załatwienie spraw organizacyjnych (przygotowanie dokumentów, rezerwacja miejsca itd.)
  • przygotowanie stoiska (w tym dostawa wzorców produkcji i katalogów)
  • usługi doświadczonego konsultanta-tłumacza i hostess na targach
  • organizacja spotkań z partnerami na targach (szczegóły w pkt. 8-9)
  • przygotowanie podsumowania (wprowadzenie wizytówek do bazy danych, sprawdzenie danych, rozesłanie do odwiedzających listów z podziękowaniami lub ofertami)
 3. Zastrzeżenie znaków towarowych

Wszystkie podejmowane działania i rekomendacji są nie tylko zgodne z aktualnymi rosyjskimi przepisami prawnymi, ale uwzględniają praktykę ich stosowania, bo czasami nawet prawnie nieskazitelne działania mogą spowodować agresywną reakcję ze strony państwowych urzędów.